12.02.2020

Největší festival masopustních tradic v České republice se koná každoročně ve Strání, obci ležící v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí.

Letos se ve Strání uskuteční již 33. ročník festivalu, který je proslulý jednak bohatým folklorním i doprovodným programem, ale také tím, že je zde dodržena tradice „pochování basy“ o úterní půlnoci, tj. 40 dnů před Velikonocemi. Tomu předchází tradiční masopustní obchůzka celou obcí, při které tančí „fašančáři“ všech věkových kategorií historický mečový tanec Pod šable.

Ve Strání se letos fašank, jak se zde masopustu říká, odehrává od pátku 21. února do úterní půlnoci 25. února, to je celých 5 dnů. Prakticky v celém Strání se v těchto dnech něco děje. Přestaví se dětské soubory, divadelní spolky, cimbálové muziky z Moravy i Slovenska, pěvecké a taneční soubory. Cimbálové muziky vyhrávají na veřejných prostranstvích, festivalových pódiích, ale i v hospodách. V sobotu dopoledne se svou výrobou pochlubí místní skláři při dnu otevřených dveří. Nesmí pochopitelně scházet zabíjačka, masopustní koblihy, ukázky lidových řemesel.

Podrobný program hledejte na www.vychodni-morava.cz/akce/138718 , aktuality pak také na www.strani.cz/

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka CCRVM, T: 577 043 900, petra.psotkova@vychodni-morava.cz

Ing. Zdeněk Urbanovský, tiskový mluvčí CCRVM, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz