15.01.2021

VÝCHODNÍ MORAVA – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Aktuálně je Východní Morava je zasypána sněhem, lyžařské areály jsou z rozhodnutí vlády sice uzavřeny, ale pro milovníky bílé stopy se nabízí řada míst, kde je možno upevňovat zdraví a imunitu pohybem na čerstvém vzduchu. Individuálně můžete vyrazit do přírody a prošlápnout si vlastní trasu ve většině lokalit s nadmořskou výškou nad 350 metrů. Přinášíme několik tipů na upravené, resp. prošlápnuté trasy.

Vsacký Cáb, foto Hotel Vsacký Cáb

Vsacký Cáb, foto Hotel Vsacký Cáb

Upravené běžecké trasy jsou k dispozici například ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Okruhy jsou upraveny v údolí Léskové, vydat se můžete také na hřeben Vsetínských Beskyd. Parkovací místa budou k dispozici u hotelu Galík a nedaleko Skiareálu Razula, kde je možné na vlastní riziko sáňkovat na zasněžených sjezdovkách. O víkendu zde bude otevřeno výdejní okénko půjčovny sportovního vybavení (běžky, skialpy, sněžnice) na parkovišti u sjezdovky Razula. Občerstvení s sebou pořídíte ve výdejních okýnek u sjezdovek Horal a Razula.  Stav upravovaných běžeckých tras ve Velkých Karlovicích sledujte na webu obce Velké Karlovice.  

Běžkařské trasy jsou upraveny v okolí horské chaty Vsacký Cáb, která leží na hřebenu Vsetínských Beskyd v nadmořské výšce 821 m. Po příjezdové cestě od Dušné je možno použít lyžařskou techniku bruslení. I na Vsackém Cábu je otevřeno výdejní okénko s občerstvením.

Hřeben Javorníků má bohatou sněhovou nadílku, o víkendu by měla být strojově upravena trasa z Kohútky na Kasárna. Pro výjezd na parkoviště na Kohútce nezapomeňte na zimní výbavu. Horská chata Kohútka má denně od 10 do 17 hod otevřeno „Kohútí okénko“ s občerstvením.

Velké Karlovice, foto Resort Valachy

Velké Karlovice, foto Resort Valachy

Běžkařské trasy jsou také na Pustevnách, které se ale v poslední době potýkají s velkým návštěvnickým zájmem. Je zde potřeba počítat s možnými dopravními komplikacemi.

Pohyb v zasněžené krajině je možný také ve Slavičíně na Zlínsku. Město zde připravilo a strojově upravilo na 10 km tras pro běžkaře. Jednak okruh nad sídlištěm Vlára směrem k Hájenkám, dále Velký okruh severně od města směrem na Lipovou a také Zámecký okruh přímo v centru města s kulisou krásného zámku Wichterle. Pro přespolní návštěvníky je zde i parkoviště v těsné blízkosti parku. Stačí u auta nazout běžky a vyrazit.

V Bílých Karpatech hlásí „skalní“ běžkaři projetou stopu z Kamenné boudy na Velkou Javořinu. Možné místo pro parkování je Javořina - rozcestí bus. Ke Kamenné boudě lze autem dojet s opatrností a se zimní výbavou (silnice není v zimě udržována, doporučeny sněhové řetězy).

Ideální sněhové podmínky pro běžkaře jsou v těchto dnech v Hostýnských vrších, některé úseky hřebenové trasy jsou ovlivněny těžbou dřeva. Doporučujeme například trasu Troják - Bludný.

První běžkaři již projeli také trasu Bunč - Brdo - Vlčák ve Chřibech. Dílčí problémy působí vyjeté koleje od aut a větvičky.

Ilustrační snímky jsou z archivu CCRVM, resortu Valachy a hotelu Vsacký Cáb. Informace na www.vmnakole.cz/cs/aktuality/fyzicku-potrenujte-na-bezkach-62.

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900,
E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz