19.01.2022

Po dvanáctileté pauze se Holešov opět dočká městského muzea a muzejní galerie. Slavnostní otevření na zámku se plánuje na záčátek května. O měsíc dříve tomu bude předcházet otevření nového zámeckého okruhu.

Oficiální tisková zpráva MKS Holešov

Muzeum zahájí svou činnost výstavou Sto let muzejnictví v Holešově, která představí jeho čtyři nejvýznamnější donátory.

            „Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností odprezentujeme sbírkové předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie,“ vysvětluje správkyně muzea Renée Rudolfová s tím, zmíněna bude i historie vývoje muzea.  

            Výstavou obrazů malíře Františka Růžičky (1882 – 1958) zahájí činnost také muzejní galerie, která se bude soustředit na prezentaci děl regionálních výtvarníků. Růžičkovy práce v v červenci vystřídá výstava Waltra Stambergera (1924 – 1997), holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy, ale také malíře.

            Nový zámecký prohlídkový okruh se prodlouží. Ke stávajícímu přibudou místnosti vybavené nábytkem, který do Holešova zapůjčilo vedení zámků v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou. První turisty zámek přivítat 2. dubna.

            V roce 2022 připravuje holešovské muzeum také několik jednorázových akcí pro veřejnost. 14. května to budou kostýmované prohlídky, v červnu se zapojí do akce Noc muzeí a na 28. srpna v rámci městských Dožínek chystá další populární akci v zámecké kovárně.

            Květnové otevření muzea bude součástí začínajících Dnů města Holešova spojených s oslavami sedmistého výročí od první doložené písemnosti z roku 1322, která o Holešově pojednává jako o městě. Holešovští historikové ovšem míní, že naše město bylo založeno o několik let dříve.

 

Kontakt: Mgr. Dana Podhajská, Public relations & marketing manager, tel.: +420 739 245 461, e-mail: podhajska@mks-holesov.cz, www.holesov.info