08.10.2020

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy. Město Bojkovice se může odkazovat na historii sahající do raného středověku. Ta je úzce spojena s existencí hradu Nového Světlova, který byl na konci 15. století vybudován na skále nad soutokem říček Koménky a Olšavy.

Zámek Nový Světlov Bojkovice

Zámek Nový Světlov Bojkovice

V polovině 19. století, kdy hrad pozbyl obranný a vojenský význam, byl přebudován na zámek ve slohu tzv. tudorovské gotiky, jehož hlavním úkolem bylo reprezentovat svého majitele. Tím byl v té době těšínský průmyslník Jindřich Larisch-Mönnich, který usiloval o využití železných rud, které se nacházejí v okolí Bojkovic. Vybudoval zde železnou huť, která ale pracovala jen necelých 10 let, neboť se ukázalo, že zpracování zdejší rudy s nízkým obsahem železa je velmi nerentabilní. 

Zámek Nový Světlov je nepřehlédnutelnou dominantou území. Je natolik podobný zámku Miramare, který stojí v italském Terstu, že se mu říká Slovácké Miramare. Ale slouží ku cti jeho autora, vídeňského architekta Eduarda Kuschee, že Nový Světlov není napodobenina. Byl totiž postaven o 4 roky dříve, než jeho slavné „dvojče“. Pro návštěvníky je zámek přístupný v turistické sezoně zpravidla o víkendech, pokud zde neprobíhají soukromé akce (např. svatby, je dobré ověřit si to na webu). Letošní sezona (2020) končí 31.října a prohlídky probíhají v sobotu a neděli od 10 do 16 hod. Jinak zámek slouží jako hotel a na zastřešeném nádvoří probíhají kulturní a společenské akce.

V Bojkovicích rozhodně nevynechejte návštěvu Muzea Bojkovska. Nabízí zajímavé expozice z dávné i docela nedávné historie města a života v něm, včetně zdejších řemesel a cechů. Zcela unikátní je expozice věnovaná dnes již zaniklému řemeslu zvěrokleštičskému, pozoruhodná je i ukázka bydlení v Kopanicích. V nedaleké obci Komňa můžete dokonce původní obydlí zvěrokleštiče navštívit. Muzejní expozice ukazuje také zajímavý pohled na svět víry a náboženství, v případě zájmu lze domluvit také komentovanou prohlídku nedalekého kostela sv. Vavřince, který byl postaven v 17. století v raně barokním slohu na místě původního kostela ze století patnáctého.

Milovníci pěších výletů a dalekých rozhledů se z Bojkovic vydají po modře značené turistické trase buď na sever kolem vyhlídky Vranovy Žleby a dále přes Přečkovice do Luhačovic, nebo na jih, přes Krhov do Žítkové. V Krhově lze vystoupat na rozhlednu Na Skalce s krásnými výhledy na Chřiby a Bílé Karpaty, v Žítkové si můžete dopřát prohlídku Muzea poslední žítkovské bohyně (doporučujeme objednat předem). Obě trasy jsou dlouhé cca 10 km.

Ekosady Komňa

Ekosady Komňa

Bojkovice leží v podhůří Bílých Karpat a pro jejich okolí je typické množství rozptýlených malých osad, je zde řada sadů, pastvin a farem, které se zabývají ekologickým zemědělstvím či výrobou potravin v bio kvalitě. S ukázkou takového přístupu ke krajině a hospodaření v ní se můžete setkat například v Ekosadech Komňa nedaleko (6 km) od Bojkovic, kde je připravena 1 km dlouhá naučná stezka, která bude zajímat a bavit i odrostlejší děti. Stejně daleko je to i do ekologické vesnice Hostětín (jezdí sem i vlak), kde se můžete seznámit s ekologickými projekty, sochami v krajině i s ukázkovou přírodní zahradou.

Vyhlídka Vranovy Žleby

Vyhlídka Vranovy Žleby

Do Bojkovic (i Hostětína) se snadno dopravíte vlakem po železniční trati zvané Vlárská dráha. Ta spojuje Brno a Uherský Brod s Trenčianskou Teplou na Slovensku. Četné jsou také autobusové spoje zejména z Uherského Brodu, Luhačovic či ze Slavičína.

 

 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz