03.06.2021

Východní Morava – Po zrušení některých opatření souvisejících s pandemií postupně ožívá také cestovní ruch ve Zlínském kraji. Ubytovací zařízení, wellness centra, restaurace i aquaparky mohou znovu přivítat své hosty, návštěvníkům se otevírají významné atraktivní turistické, kterých jsou na Východní Moravě doslova stovky. Jednotlivé regiony se na příliv návštěvníků po celou dobu pečlivě připravovaly a již nyní nabízí i řadu novinek. Lidé zde mohou trávit jak aktivní dovolenou, tak ve zdejším pestrém regionu s krásnou přírodou naleznou i dostatečný klid pro své tělo a duši.

„Jednotlivé destinace připravují pro turisty řadu zajímavých novinek, a především nejrůznější typy balíčků, výletů a služeb. Předností našeho regionu je krásná příroda v několika pohořích, od Chřibů, přes Hostýnské a Vizovické vrchy, Vsetínské Beskydy až po Bílé Karpaty. V krajině můžete trávit dovolenou na kole i pěšky, a přitom poznávat i řadu zajímavých turistických cílů, k nimž určitě patří významné kulturní památky. Odpočinek si užijete a energii načerpáte jak v krásných lázních, tak také v moderních wellness centrech a resortech,“ řekla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová s tím, že nabídka je opravdu široká a pestrá.

 

Zlínsko a Luhačovicko

V regionu Zlínska a Luhačovicka si na své přijdou jak milovníci tradičních řemesel, tak také příznivci ekoturistiky nebo historie. V okolí Valašských Klobouk mohou rodiny s dětmi vyrazit třeba do Vlachovic za vůní ovoce a bylin, kde si je možné prohlédnout i rodinnou farmu nebo Muzeum lidové kultury a tradic. Terapii v přírodě nabízí okolí Envicentra ve Vysokém Poli, kde návštěvníky svojí krásou oslní i stále přístupná bylinková zahrada. Novinky chystá i hrad Brumov, kde se příznivci historie vydají za příběhy dávných věků. Pro malé princezny a prince je zde připravena hradní bojovka nebo si návštěvníci užijí hradní kumštování. Sportovci ocení především dálkovou mezinárodní cyklostezku BEVLAVU, která je provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky (www.bevlava.cz). Odtud je to pak už jen kousek do lázní Luhačovice nebo do Zlína, kde je možné ocenit unikátní architekturu při komentovaných prohlídkách i celosvětový fenomén firmy Baťa. Jedinečné zážitky nabízí i ZOO Zlín a zámek v Lešné, kde se zdejší fauna rozšířila o mnohá mláďata, například vydry obrovské a na začátku letních prázdnin se očekává narození mláděte slona afrického.

 

Valašsko

Příroda Východní Moravy nabízí úchvatné scenérie a z vrcholků hor také jedinečné výhledy. Především turisté si přijdou na své při procházkách po interaktivních stezkách nebo zachytit panoramata na Fotostezce Valachy. Po malebné valašské krajině poseté zelenými kopci se můžete rozhlédnout také ze skal. Například z unikátní skalní stěny na okraji obce Lidečko, kolem které prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Nádherný skalní útvar je díky svému uspořádání námětem řady bájí a pověstí. Jižně od Vsetína, nedaleko obce Pulčín, se nachází největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech – Pulčínské skály. Odtud je to pak kousek i do Horní Lidče, kde lze obdivovat unikátní mechanický betlém. Otevřena je také celá řada rozhleden, které jsou rozesety po mnoha nejvyšších kopcích Valašska. Na své návštěvníky se také těší muzea – ať už to ve Vsetíně nebo třeba Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, která připravila řadu nových výstav, z nichž některé jsou i interaktivní. Například poučnou i zábavnou sondu do světa rozmnožování v živočišné říši nabídne výstava Milování v přírodě v zámku ve Vsetíně. V nedalekém zámku v Lešné u Valašského Meziříčí je pak možné obdivovat nejen krásu historických interiérů, ale i výstavu Mince a platidla. Zajímavý program pro veřejnost nabízí také Hvězdárna Valašské Meziříčí. Milovníci kulturních akcí si pak nenechají v červnu ujít 39. ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

 

Slovácko

Těžko byste hledali region, kde mají tradice a folklor takovou váhu, jako na Slovácku. Tato část Východní Moravy ale přitahuje návštěvníky i svojí přírodou, jezdí se zde i za sportem a netradičními zážitky. Takové lze mít třeba na Baťově kanále, kde lze plout na lodi od Otrokovic až do Rohatce. Národopisné oblasti Slovácka se intenzivně věnuje Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, kde je možné vidět celou řadu zajímavých expozic a výstav. Milovníci letectví jistě neminou Letecké muzeum v Kunovicích, kde je k vidění řada unikátů, včetně (ex)vládního letounu či Naganského expresu. Návštěvníci na Slovácko přijíždějí za aktivním odpočinkem do úchvatného pohoří Bílých Karpat, kde nově vznikají značené trasy mezi Javořinou a Novou Horou a také turistická útulna. Odtud je to už jen kousek do Uherského Brodu, kde lze navštívit Muzeum Jana Amose Komenského.

 

Kroměřížsko

Pobyty v historických centrech, zážitky v podobě jízdy na koni v Chřibech, pěší turistika nebo cyklistika v Hostýnských vrších či prohlídka unikátních památek UNESCO. To vše i mnohem více zažijí lidé na Kroměřížsku. V Podzámecké zahradě u zámku v Kroměříži se nově chystají na červen
a červenec také muzikály pod širým nebem, o víkendu 12. a 13. června se tam uskuteční
i komentované prohlídky. Sérii tematických procházek po Kroměříži představující zajímavá místa
a zákoutí připravilo TIC Kroměříž, kde je možné si vyzvednout i průvodce s mapou. Muzeum Kroměřížska otevírá i své objekty. Kromě pondělí mohou lidé zamířit do samotného muzea v Kroměříži nebo do Muzea v přírodě v Rymicích či do větrného mlýna ve Velkých Těšanech.
O víkendech je otevřený zámek v Chropyni. Záhlinické muzeum Františka Skopalíka chystá velkou výstavu klobouků a jejich historie. Zámek v Holešově představí Největší záhady a tajemství světa a Cestu do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda Da Vinciho. Na Kroměřížsku lze prožít Hanácké léto na kolejích, kdy historický vlak bude o sobotách jezdit na trase Tovačov – Kroměříž (a některé spoje zajedou i do Chropyně) nebo zapátrat po historii rodiny Baťů. Součástí baťovského majetku byla a dosud jsou lesy v Hostýnských vrších. Přirozenými turistickými centry jsou obce Rajnochovice, Rusava či Chvalčov. Výchozími místy pro pěší turisty či cykloturisty jsou zejména Holešov a Bystřice pod Hostýnem. Velmi atraktivní je třeba hřebenová trasa dlouhá 32 kilometrů vedoucí napříč pohořím z poutního místa Svatý Hostýn, který si letos připomíná 300 let od položení základního kamene baziliky, přes Skalný, sedlo Troják, kopce Marušku, Bludný, Píškovou až do Valašského Meziříčí.

 

S ohledem ale na vyvíjející se epidemiologickou situaci je dobré sledovat pozvánky především na webu www.vychodni-morava.cz a na sociálních sítích Centrály cestovního ruchu Východní Moravy nebo na webech jednotlivých destinací.

 

Kontakty:

Zuzana Vojtová, ředitelka CCR VM, T: 577 043 900, zuzana.vojtova@vychodni-morava.cz
Iveta Mahdalová, referentka cestovního ruchu, T: 577 043 902, iveta.mahdalova@vychodni-morava.cz