12.09.2024

Tisková zpráva sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy KROMĚŘÍŽ 12. 9. 2024

Zhodnocení rozvoje Cyrilometodějské stezky i dalšího potenciálu mezinárodní turistické nabídky bylo tématem konference, kterou 10. září v Arcibiskupském zámku v Kroměříži uspořádalo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Zástupci sdružení představili téměř sedmdesáti českým a slovenským účastníkům z oblasti veřejné správy, vzdělávání, kultury, cestovního ruchu, církve i neziskového sektoru aktivity realizované od roku 2021, kdy stezka získala certifikát Kulturní stezky Rady Evropy. Obhajoba tohoto prestižního certifikátu čeká sdružení v květnu 2025.

 

„Myšlenka Cyrilometodějské stezky se ve Zlínském kraji zrodila před asi 14 lety. Za zásadní úspěchy považuji certifikaci Radou Evropy v roce 2021 a vstup Metropolitního města Řím do sdružení letos na jaře. Je neuvěřitelné, jak dlouhou cestu jsme v krátké době ušli, proto chci všem poděkovat za spolupráci. Věřím, že členové a partneři stezky budou i nadále rozvíjet navázané vztahy a vytvářet mezinárodně silný tým, uvedl Lubomír Traub, předseda pořádajícího sdružení a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro cestovní ruch.

 

Na konferenci, které se zúčastnili i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a starosta Kroměříže Tomáš Opatrný, vystoupila se svým příspěvkem také bývalá europoslankyně Martina Dlabajová. Hovořila o tom, že Kulturní stezky Rady Evropy vypráví příběhy o společné minulosti, podporují cestování napříč prostorem i časem a posilují mezikulturní dialog. Podle ní má stezka velkou přitažlivost a nekonečný, kreativní potenciál. Proto je od počátku i její srdcovou záležitostí a dvě ze čtyř výstav, které mohla v Evropském parlamentu uspořádat, věnovala právě této kulturní stezce.

Ředitelka sdružení Zuzana Vojtová hovořila o rozvoji stezky jako produktu cestovního ruchu.Turistický produkt se podle ní vyvíjí dlouhodobě, postupně vzniká jeho náplň i síť partnerů, proto je nesmírně důležitá týmová práce, podpora Zlínského kraje a dalších členů. Do budoucna chce věnovat více pozornosti marketingu a zviditelnění, ale i rozvoji nabízených služeb. I proto byly na konferenci prezentovány dobré příklady praxe ze zahraničí – Slovenska, italské Aquileie a Svatoolafské stezky v severských zemích.

Předseda Vědeckého výboru sdružení, prof. Peter Ivanič z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře, představil činnost mezinárodního odborného výboru sdružení a také výstupy svého posledního výzkumu zaměřeného na život a relikvie sv. Cyrila. Cyrilometodějskou stezku vnímá jako jinou dimenzi cyrilometodějského kulturního dědictví. Výstupy jeho čtyřletého výzkumu o životě a relikviích sv. Cyrila v Evropě mohou sloužit jako podklad pro další produkt cestovního ruchu určený těm, kteří by tomuto světci chtěli složit úctu.

Na konferenci byly k vidění také dvě výstavy: Výstava Život sv. Konstantina-Cyrila a úcta k jeho relikviím a vybrané reálie a památná místa Nitry z období Velké Moravy a středověku, kterou připravila Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře a výstava Aquileia, místo Světového kulturního dědictví od Nadace Aquileia. Výstava o Aquileii bude na zámku k vidění v blízkosti pokladny do konce října.

Po skončení konference měli účastníci možnost absolvovat prohlídku zámku zapsaného na seznam UNESCO, konkrétně zámeckého okruhu Via Magnifica. Akce byla organizována ve spolupráci se Správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, městem Kroměříž a Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy.

 

Program konference na: Konference Kroměříž (cyril-methodius.cz)

Autor fotografií: Martin Peterka

 

Další informace:

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

Martina Janochová, martina.janochova@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674