01.07.2020

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si za našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy. Do Cestovatelského deníku každého cestovatele a objevitele přidáváme Hulín, město, o němž se první písemná zmínka datuje do roku 1224, kdy je navštívil – a také se zde zřejmě zdržel – slavný český panovník Přemysl I. Otakar. Hulín však nežije jen historií, ale především současností. A tohle město, které se nachází na dohled od Kroměříže či necelé půl hodiny jízdy autem z krajského města Zlína, má rozhodně co nabídnout. Stojí minimálně za výlet.

Hulín

Hulín

TIP první – městská hra

Zahrajte si NEZVYKLÁ HULÍNSKÁ ČÍSLA. Zažijte netradiční procházku městem a pokuste se vypátrat, kde se v Hulíně nacházejí nezvyklá čísla popisná. Hra je určena opravdu pro každého a pravidla jsou jednoduchá. Stačí si vyzvednout hrací kartu v Informačním centru na náměstí Míru 123, která obsahuje vše potřebné o hře i tajenku, kterou se pokusíte rozluštit. Po vyplnění hrací kartu odevzdejte pracovnicím Informačního centra, které zkontrolují správnost odpovědí a následně vám předají zaslouženou odměnu. Přejeme všem hodně zábavy a krásnou procházku městem! A připomínáme, že hru NEZVYKLÁ HULÍNSKÁ ČÍSLA si lze zahrát až do 31. srpna.

Muzeum Františka Skopalíka

Muzeum Františka Skopalíka

TIP druhý – Záhlinice

Záhlinice jsou dnes místní částí Hulína, z jehož centra do nich dojedete autem za pět minut, můžete také jet vlakem či na kole. Za návštěvu Záhlinice určitě stojí, už kvůli místnímu Muzeu Františka Skopalíka, které je zajímavým svědkem pokroku a rozvoje obce v 19. století. Muzeum navíc aktuálně zve na výstavu s názvem Nevěsta jako kvítek. Nabízí více jak dvě desítky svatebních šatů z regionu, ze zahraničí a ze sbírky paní Zdeňky Mudrákové. Nejstarší svatební oblečení nevěsty je z roku 1890 a z roku 1905 a nosily je nevěsty z Hulína. Nejnovější pak pochází z roku 2011. Výstava je doplněná o ozdoby nevěst. Oživením této expozice jsou svatební kytice připravené ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Metodickým centrem zahradní kultury v Kroměříži. Výstavu si můžete prohlédnout do 14. října. Na vaši návštěvu se v muzeu těší každou středu od 8:30 do 17:00, o prázdninách také každou neděli od 13:00 do 17:00.

Františka Skopalíka, po kterém je záhlinické muzeum pojmenované, je dobré si připomenout. Byl to dlouholetý starosta této obce a také poslanec Říšské rady za Rakouska-Uherska. A vlastenec každým coulem. Na jednáních Říšské rady hovořil zásadně česky, často oblékal hanácký kroj. Je mimo jiné považován za zakladatele moderního zemědělství v mocnářství, byl iniciátorem scelování zemědělských pozemků. V Záhlinicích založil cihelnu, obecní kamenolom. Mnohem více se o něm dozvíte v místním muzeu. Milovníci malých pivovarů najdou jeden také v Záhlinicích, jeho historie sahá do roku 1895, tedy do doby, kdy zde působil František Skopalík.

A máme pro vás ještě další zajímavost, která se váže k Záhlinicím. Pochází odtud jeden ze základních kamenů Národního divadla. Ty byly do Prahy přivezeny vesměs z různých symbolických míst Čech a Moravy, a základní kámen číslo 12 nese nápis "Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě".  Vytěžen byl z bývalého obecního lomu v lokalitě Slivenec ležícího na hranicích katastru Záhlinic a Tlumačova. Vede kolem cyklostezka, dnes již není lom využíván.

Záhlinické rybníky

Záhlinické rybníky

TIP třetí – přírodní park

V Záhlinicích ještě zůstaňme, krajina v jejich okolí přímo láká k příjemné procházce. Je totiž základem jedinečné a celoevropsky uznávané soustavy přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí zde řada vodních a tažných ptáků. Ornitologové zde napočítali neuvěřitelných 270 druhů. Při trošce štěstí je uvidíte, třeba to bude kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá či lžičák pestrý a řada dalších. Záhlinické rybníky mají celkovou rozlohu skoro 250 hektarů, jsou napájeny především říčkami Rusavou a Mojenou.  Jejich historie sahá do 14. století. Na rybníky po překročení říčky Rusavy navazuje lužní les zvaný Zámeček, přes který prochází naučná stezka stejného jména. Čtyři kilometry dlouhá trasa naučné stezky má 13 zastavení s informačními tabulemi a končí na okraji lesa v Kroměříži v lokalitě Dolní Zahrady. Lze ji absolvovat pěšky, na kole či na in-line bruslích.

Městské koupaliště

Městské koupaliště

TIP čtvrtý – letní koupaliště

Hulín je vyhlášený svým městským koupalištěm. Areál se nachází poblíž centra a jeho návštěvníci si mohou užít kromě bazénu se skokanskými můstky také minigolf, hřiště na beach volejbal, nohejbal, petanque, badminton, stolní tenis, děti mají k dispozici brouzdaliště, průlezky, pískoviště a houpačky. Pokud to počasí dovolí, je během léta koupaliště otevřené denně od 10:00 do 20:00.

Naučná stezka Zámeček

Naučná stezka Zámeček

TIP pátý – letní kino

Letní kino má v Hulíně dlouhou historii, filmy se zde promítají už od roku 1965. A promítají se i letos. Pohádky, komedie, romantika, drama, v programu je ale také hudba. Stačí si vybrat v bohatém programu, který lze nalézt na webových stránkách www.mkchulin.cz, nebo na facebookovém profilu MKC Hulín. Samozřejmostí je, že si návštěvníci mohou zapůjčit deky a zakoupit občerstvení.

Dodejme, že Hulín leží na dálniční křižovatce D1/D55. Pokud pojedete vlakem, pak vězte, že se zde kříží také železniční tratě, Hulín je díky tomu snadno dostupný od Přerova, Břeclavi, Kojetína či Valašského Meziříčí. Cykloturisté ocení cyklotrasy a stezky vedoucí do Kroměříže, Holešova či do Otrokovic.

 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz