30.04.2020

Nenáročná a bezpečná i pro rodiny s dětmi je cyklostezka vedoucí kolem řeky Moravy a Baťova kanálu z Kroměříže do Uherského Ostrohu a dále do Hodonína. Na ni navazují cyklostezky vedoucí například z Holešova, Zlína či Uherského Hradiště. Kvasice, obec ležící na trase této páteřní cyklostezky, jsou naším tipem na výlet. S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci doporučujeme návštěvu zámeckého parku a připomínáme dodržování hygienických opatření ve styku s dalšími osobami.

Zámek Kvasice

Zámek Kvasice

Jarní měsíce jsou ideálním obdobím pro cyklistické vyjížďky. Ty mohou být nejen příležitostí k upevnění zdraví, ale ta současně mohou sloužit k poznávání zajímavých míst, která leží na cykloturistických trasách. Jedním z těchto míst jsou Kvasice, obec, jejíž historie sahá do 12. století.

Kvasice leží cca 10 km jižně od Kroměříže a zhruba stejnou vzdálenost urazíte od Otrokovic. Rozkládají se na severovýchodním okraji pohoří Chřiby na pravém břehu řeky Moravy. Žije zde přibližně 2200 obyvatel. Pozornému turistovi zcela jistě neujde řada věží, které zdobí panorama obce. Patří trojici kostelů a zámku. Nejstarší kostel stojí na hřbitově, je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Je to gotická stavba, ze stavebních fragmentů se dá usuzovat původ někdy ve 12. století. V centru obce stojící barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého. V blízkosti řeky Moravy stojí třetí zdejší kostel, a sice funkcionalistický Husův sbor z 30. let 20. století. Přirozenou dominantou centra obce je zámek stojící na místě původního hradu, dnešní podoba zámku spadá do 19. století. Zámek je využíván pro potřeby sociálních služeb, veřejnosti je nepřístupný.

To ale neplatí pro zámecký park, který rozhodně stojí za alespoň krátkou návštěvu. Zámecký park by založen v roce 1790, stromy v něm rostoucí mají tedy stáří nejméně 230 let. Na jejich vzhledu a mohutnosti je to viditelné. Roste zde řada kapitálních stromů, zejména dubů, několik platanů, nejvíce známý je zcela jistě Kvasický ořešák, obrovitý strom (ořešák černý) s obvodem kmene 672 cm. Ořešák se stal v roce 2017 Stromem roku v ČR a jako vítěz národního finále postoupil do evropské soutěže, kde se umístil na skvělém 9. místě.

Zámecký park leží na pravém břehu řeky Moravy, tedy pokud jedete po cyklostezce od Kroměříže, stačí k návštěvě parku u sportovního areálu přejít silnici. Při jízdě od Otrokovic přejděte most přes Moravu a park budete mít po levé ruce. Parkem prochází také modře značená turistická trasa vedoucí z Kroměříže do Velehradu. Při prohlídce parku buďte, prosím, ohleduplní a dbejte na zákaz jízdy na kole pěšinami v parku.

Pro plánování cyklistických výletů uvádíme přibližnou vzdálenost do Kvasic po cyklostezkách z vybraných měst: Kroměříž – Kvasice = 11 km, Holešov - Kvasice = 25 km, Otrokovice – Kvasice = 9 km, Zlín - Kvasice = 20 km, Napajedla - Kvasice = 13 km, Uherské Hradiště - Kvasice = 24 km.

Odkaz na mapu je zde https://mapy.cz/s/hovuseboze

Zdroj/autor fotografií: CCRVM/Zdeněk Urbanovský

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy pracuje na propagaci Zlínského kraje vůči návštěvníkům z tuzemska a zahraničí, ale také inspiruje obyvatele Zlínského kraje k návštěvě zajímavých míst a k aktivnímu trávení volného času. K tomu, věřme dobře, poslouží naše tipy na výlety. 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz