08.01.2021

VÝCHODNÍ MORAVA – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Výšlap na nejvyšší horu Hostýnských vrchů – Kelčský Javorník (865 m n. m.) může být zajímavým námětem na výlet do přírody spojený s atraktivním turistickým cílem.

Rozhledna Kelčský Javorník, foto DMO Kroměřížsko

Rozhledna Kelčský Javorník, foto DMO Kroměřížsko

Zatímco bájná hora Hostýn dala díky své proslulosti jméno celému pohoří, stala se vyhlášeným poutním místem a je každoročním cílem stovek tisíc poutníků a turistů, o 130 metrů vyšší Kelčský Javorník stál dlouho stranou zájmu. Změna nastala na podzim roku 2015, kdy byla veřejnosti předána do užívání 35 metrů vysoká rozhledna. Její unikátní konstrukce ze žárově zinkované oceli a modřínových lamel nabízí výhledy do okolí již od prvních metrů stoupání na vyhlídkovou plošinu, stojící 30 metrů nad zemí. A jedná se o výhledy skvostné. Při dobré viditelnosti přehlédnete celé Hostýnské vrchy, Moravskou bránu, Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské Beskydy, Javorníky, Chřiby s hradem Buchlovem, Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Drahanskou vrchovinu, dokonce Jeseníky, Povážský Inovec či Malou Fatru. Je to dáno polohou Kelčského Javorníku – patří totiž mezi nejvíce izolované vrcholy v ČR. Nejbližší vyšší kopec (o 10 metrů vyšší Lušovka ve Vsetínských Beskydech) se nachází ve vzdálenosti 26 kilometrů. Sluší se dodat, že rozhledna na Kelčském Javorníku byla vybudována díky úsilí Podhostýnského mikroregionu, byla oceněna Centrálou cestovního ruchu jako Nejlepší počin v cestovním ruchu Zlínského kraje v roce 2015 a v roce 2016 získala ocenění Stavba roku Zlínského kraje.

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

Na Kelčském Javorníku se příliš nemusíte bát davů lidí. Zejména je to tím, že, na rozdíl od Svatého Hostýna, sem nejezdí autobus a nesmí sem auta, můžete jít pěšky, jet na horském kole či na lyžích. Na Kelčský Javorník vede hned několik značených turistických tras: z Bystřice pod Hostýnem a Chvalčova, od železniční stanice Loukov, od železniční stanice Rajnochovice přes Podhradní Lhotu, z Rajnochovic-Rosošného a ze sedla Tesák. Nejkratší trasy vedou z Rosošného a Tesáku (cca 4,5 km v jednom směru).  

Pro zimní období lze doporučit výstup ze sedla Tesák, kam jezdí autobusové linky z Holešova, Bystřice pod Hostýnem, Vsetína a Zlína. Je zde také parkoviště pro osobní auta, zázemí horské chaty Tesák s restaurací (aktuálně prodej jídla s sebou z výdejního okénka, platba jen hotově).

Kelčský Javorník - Moravská brána

Kelčský Javorník - Moravská brána

Z Tesáku vede směrem ke Kelčskému Javorníku žlutě značená trasa přes vrch Čerňava (844 m n. m.). Jelikož aktuálně probíhá v okolí Tesáku těžba dřeva a schůdnost značené trasy je výrazně zhoršena, doporučujeme sejít cca 200 metrů severním směrem po silnici vedoucí do Bystřice pod Hostýnem a zde odbočit vpravo na lesní cestu – vede tudy značená cyklotrasa č. 5120 do Rajnochovic. Po cca 500 metrech dorazíte na křížení lesních cest i na žlutou turistickou značku. Ta stoupá lesem přes Čerňavu. O něco delší, ale z hlediska náročnosti snazší alternativou je volba neznačené zpevněné lesní cesty, která vede traverzem po západním úbočí vrchu Čerňava a po necelých 3 km turistickou trasu křižuje. Tu zvolí v létě cyklisté, v zimě běžkaři.

V Hostýnských vrších působily během II. světové války partyzánské skupiny. Přímo na Čerňavě je pamětní deska velitele partyzánů I. P. Stěpanova, o necelý kilometr dále vede z turistické trasy krátká odbočka k partyzánské zemljance skupiny Míša. Od této odbočky stoupá terén na rozcestí Jehelník, kde stojí památník další válečné oběti, a sice starosty holešovského Sokola Ladislava Jaroše. Od Jehelníku je to k rozhledně poslední kilometr chůze po zeleně značené turistické trase.

Kelčský Javorník - Tlustá hora, Zlín

Kelčský Javorník - Tlustá hora, Zlín

Rozhledna je otevřena celoročně, ale zejména v zimním období, kdy může být konstrukce pokryta zmrazky či ledem, je potřebné zvážit bezpečnostní rizika výstupu. Svačinu si vezměte s sebou, na Kelčském Javorníku není možnost občerstvení, jedinou infrastrukturu tvoří suché záchody. Vstup na rozhlednu je bezplatný, nicméně Podhostýnský region ocení dobrovolný finanční příspěvek na provoz a údržbu rozhledny do zabezpečené „kasičky“ u vstupu na rozhlednu. Zkuste třeba spočítat schody a za každý schod věnujte 20 haléřů, do kasičky pak vložíte něco přes 30 Kč.

Krátká trasa z Tesáku po turistickém značení přes Čerňavu má v jednom směru délku 4,5 km, převýšení 505 m, delší trasa s traverzem 6 km a převýšení 352 m.

Odkaz na mapu – krátká varianta přes Čerňavu https://mapy.cz/s/bemuserole  . Odkaz na mapu – traverzem Čerňavy https://mapy.cz/s/hedurevefo.

Fotografie jsou od Kroměřížska, sdružení pro cestovní ruch a z archivu CCRVM, autor Zdeněk Urbanovský

 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz