13.11.2020

VÝCHODNÍ MORAVA – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Tento výlet mimo město směřujeme do přírody v okolí sedla Troják v Hostýnských vrších.

Hostýnské vrchy jsou nevysoké, malebné a kompaktní pohoří s řadou míst, která přímo vybízejí k vycházkám. Poutní místo Svatý Hostýn patří k těm nejvíce navštěvovaným lokalitám na Moravě, značnou proslulost získala rozhledna na Kelčském Javorníku. Dnešní výlet mimo město ale směřujeme do jiné lokality, a sice do okolí Trojáku, jak se říká vrchu a sedlu na hlavním hřebeni pohoří.

Název Troják je odvozen od historických hranic tří katastrů, které se zde setkávají, dnes se jedná o hranice okresů Vsetínského, Zlínského a Kroměřížského, chcete-li obcí Hošťálkové, Držkové a Rajnochovic. Turisté zde najdou zázemí v podobě ubytování a stravování (aktuálně jen výdejové okénko), ale také sem jezdí autobusy, je zde možnost parkování pro motoristy. Je to odtud kousek k malebné rozhledně Maruška či k prameni řeky Dřevnice, která zásobuje vodou velkou část Zlína. A právě tato dvě místa jsou tipem našeho výletu mimo město.

Výhled z rozhledny Maruška

Výhled z rozhledny Maruška

Dřevnice, pramenící pod vrchem Troják, je levostranným přítokem Moravy a se svou délkou 42,3 km patří spíše k menším řekám. Ale i tak je významná. Na jejím horním toku byla v 70. letech minulého století na katastrech obcí Hrobice, Trnava a Kašava vybudována vodní nádrž Slušovice, která slouží především jako zdroj pitné vody pro Zlínsko. K prameni Dřevnice je to z Trojáku kousek. Vydáte se lesem po žlutě značené turistické trase, po jednom kilometru chůze narazíte na odbočku k prameni.

Zpět na hřeben se dostanete po modře značené odbočce, vrátíte se k Trojáku a můžete pokračovat k rozhledně Maruška. Ta stojí od roku 2014 na stejnojmenném vrchu (664 m n. m.) a vedle stejnojmenné meteorologické stanice. Z Trojáku jsou to dva kilometry pohodlné chůze. Rozhledna je pěkně řemeslně zpracovaná, stavěli ji mistři tesaři z Hošťálkové. Není nikterak mohutná, přesto nabízí velmi pěkný kruhový výhled. Zcela jistě vám neunikne pásmo Veřovických vrchů, masiv Radhoště, hřeben Javorníků či blízké Vizovické vrchy. A severním směrem pak silueta štíhlé věže - rozhledny na Kelčském Javorníku. Velmi blízko, něco přes kilometr po hřebeni, je pak další vyhlídkové místo – odlesněný vrch Bludný ozdobený vzrostlým solitérním javorem.

Rozhledna Maruška, foto: DMO Kroměřížsko

Rozhledna Maruška, foto: DMO Kroměřížsko

Na Marušku se nemusíte vydat jen z Trojáku. Skvěle jako výchozí místo poslouží obec Hošťálková. Odtud vedou k rozhledně dvě trasy – jednak modře značená turistická stezka, nebo zeleně značená naučná stezka Tesák. Obě mají délku zhruba 5 km a jejich spojením se vytvoří 10 km dlouhý okruh. Půlka trasy do kopce, druhá z kopce.

Pro milovníky netradičních motivů k cestování máme drobnou zajímavost. U Marušky před meteorologickou stanicí stojí „místo šťastného návratu“ – velký kámen s dotykovým „hladícím“ bodem. Traduje se, že ten, kdo se bodu dotkne, znovu se sem šťastně vrátí. Ale s ohledem na dnešní epidemiologická pravidla si k dotyku vezměte rukavice.

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/jutobocozu , foto: DMO Kroměřížsko a Zdeněk Urbanovský.

 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900,
E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz