11.12.2020

VÝCHODNÍ MORAVA – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Tento výlet mimo město směřujeme do města Rožnova pod Radhoštěm. Ačkoliv to vypadá jako protimluv, opak je pravdou. Rožnov pod Radhoštěm můžete totiž navštívit a být přitom prakticky stále v přírodě, navíc pro vás máme hned tři tipy, jak si přírodu v Rožnově pod Radhoštěm užít.

Zřícenina hradu Rožnov, foto DMO Valašsko

Zřícenina hradu Rožnov, foto DMO Valašsko

Tip číslo jedna míří na naučnou stezku Hradisko, která vede ke zřícenině rožnovského hradu. Ten zde stával od 13. století, postupem času ztrácel svůj strategický význam a již před 300 lety se stal zdrojem vyhledávaného stavebního materiálu. Do dnešní doby se zachovaly zbytky staré hradní brány a několik zdí. Na 3 km dlouhé okružní trase uvidíte nejen zbytky hradu, ale také areál se skokanskými můstky, koňský ranč a řadu přírodních zajímavostí.  A také se můžete těšit na zajímavé výhledy do krajiny - jak na město, tak i na masiv Radhoště. Zhruba dvouhodinová vycházka začíná u mostu přes Rožnovskou Bečvu v místní části Bučiska na západním okraji města. Trasa je v terénu vyznačena zelenobílým čtvercem.

Jurkovičova rozhledna, foto město Rožnov pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna, foto město Rožnov pod Radhoštěm

Druhou možností vycházky do přírody přímo v Rožnově pod Radhoštěm je výšlap na Jurkovičovu rozhlednu. Ta stojí na zalesněném Karlově kopci nad areálem proslulého Valašského muzea v přírodě. Od parkoviště, které přiléhá k areálu muzea, vede k rozhledně zeleně značená stezka pro pěší.  K rozhledně je to něco přes kilometr, tedy asi půlhodinka chůze. Rozhledna nebývá otevřena každý den, pokud na ni chcete vystoupit, je dobré si ověřit aktuální informace na webových stránkách www.visitroznov.cz. V letošním roce bude otevřeno ještě o víkendu 12. – 13. prosince a na konci roku 27. až 31. prosince v čase 10:00 – 16:00 hodin. Ale i když bude zavřeno, můžete obdivovat malebnost Jurkovičovy architektury.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Pokud vám po návratu z rozhledny zůstane dost sil a času, vydejte se prozkoumat Valašské muzeum v přírodě. Muzeum je situováno v původním lázeňském parku a na úbočí Karlova kopce. Lázeňský park je jednou z připomínek doby, kdy Rožnov pod Radhoštěm byl lázeňským městem a hlavním léčebným prostředkem byl zdejší horský vzduch a zdravý životní styl – pohyb v přírodě a střídmá strava. Valašské muzeum v přírodě je až do konce letošního roku otevřeno denně od 9 do 16 hodin s výjimkou pondělí 14. prosince a vánočních svátků 24. a 25. prosince. V novém roce 2021 pak bude otevřeno až do 31. března denně od 9 do 16 hodin, kromě pondělků. Počítejte s tím, že se v muzeu zdržíte nejméně dvě až tři hodiny, pokud nebudete spěchat, pak i déle. www.nmvp.cz/roznov.

Fotografie jsou z archivu CCRVM

 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900,
E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz