27.01.2022

Nejrozmanitější region České republiky – Zlínský kraj zve na jarní prázdniny 2022 do své turistické destinace Východní Morava za autentickými zážitky. Neodolatelný mix podmínek pro zimní sporty, dokonalých služeb a jedinečných moravských tradic dělá z lokality v období jarních prázdnin lákavý cíl.

Snowtubing Razula, archiv Resort Valachy

Snowtubing Razula, archiv Resort Valachy

„I přes jaro v názvu prázdnin žijeme naší letošní zimou,“ říká ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová. „Máme sníh, což nám velí využít především této nadílky, která v kombinaci s modrou oblohou dokonale splní vaše představy o zimní pohodě. Těšíme se na vás na sněhem pokrytých bílých kopcích.“

Centrem lyžařského sportu, sjezdového i běžeckého, je na Východní Moravě Valašsko, především potom Velké Karlovice a okolí. Lyžaři mohou využít skipas Skiregion Valašsko společný pro Velké Karlovice, sklářstvím proslulou Karolinku nebo legendární Kohútku. Ovšem Beskydy a Javorníky nejsou jediným místem, kde se na Východní Moravě lyžuje. Překvapivě dobré podmínky nabízí například také lokalita spojená s tradicí působení Cyrila a Metoděje na Velké Moravě, tedy v Osvětimanech, na Stupavě a na dalších místech Chřibů, odkud již je to coby kamenem dohodil k vinařským oblastem.

Relaxace v Luhačovicích, archiv DMO Zlínsko a Luhačovicko

Relaxace v Luhačovicích, archiv DMO Zlínsko a Luhačovicko

Skvělé je sport vyvážit péčí o tělo. Dokonalé jsou v tomto ohledu Luhačovice. O blahodárných účincích těchto nejkrásnějších moravských lázní netřeba pochybovat. Vedle skvělých procedur, wellness možností a výtečné gastronomie je možné právě v tomto předpostním období navštívit v Muzeu luhačovického Zálesí skvělou výstavu věnovanou fenoménu zvanému masopust. Ten má na Moravě obrovskou historii. Na Východní Moravě se masopust neboli fašank koná v celém kraji. Vyhlášený je ten ve Strání (26. 2.), ale také ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (19. 2.) nebo ve Zlíně (19. 2.). Další tipy, co si o jarních prázdninách nenechat ujít nejen s dětmi na Zlínsku a Luhačovicku najdete ZDE.

Chřiby - Brdo, archiv DMO Kroměřížsko

Chřiby - Brdo, archiv DMO Kroměřížsko

Pokud máte rádi hory, ale nikoli abyste jejich svahy brázdili na „čertových prkýnkách“, napřimte svou pozornost na Kroměřížsko – Hostýnské vrchy a Chřiby. Samo město Kroměříž neztrácí svou krásu ani v zimě, a i o jarních prázdninách nabízí zážitky spojené s historií a církevními památkami, avšak zářivé dny, kdy se slunce třpytivě odráží od bílého snížku, jakoby nás ponoukaly k výšinám. Můžeme jen doporučit zimní výlet na Sv. Hostýn z Bystřice pod Hostýnem, nebo procházku po již zmíněných Chřibech. Můžete spatřit krásu Moravy z rozhledny Brdo, navštívit ranč Kostelany, případně nasadit běžky a využít stopu kolem Čerňavy. Tipy z Kroměřížska na jednom místě najdete ZDE.

Pro nejnáročnější, kteří chtějí zkombinovat složité požadavky více členů rodiny, máme doporučení. Vydejte se na Slovácko: na Velehrad. Nejenže budete obdivovat baziliku a na vlastní kůži cítit magickou nadpozemskou sílu duchovní křižovatky Evropy, ale též zde nedaleko navštívíte v Modré například živou expozici věnovanou vodě a životu v ní.

Východní Morava, turistický region Zlínského kraje, má jasno: letošní jarňáky budou ve znamení nádherných zimních dnů se sněhem! Přes den vás venku bude hřát slunce, navečer v hotelu, penzionu či chatě se zahřejete moravskými produkty. Těšíme se, že vám je budeme moci nabídnout. Přijeďte si užít nádhernou rozmanitost života v našem kraji!

Tipy z Východní Moravy najdete na www.vychodni-morava.cz.