10.09.2020

VÝCHODNÍ MORAVA – Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy. Málokteré město může nabídnout tak pestrou paletu vjemů, dojmů, zážitků a emocí, jako Kroměříž. Kroměříž nejen jednoznačně patří do Cestovatelského deníku, ale současně by návštěva tohoto skvostu v údolní nivě řeky Moravy měla být pro cestovatele doslova povinností. A to nejen kvůli Arcibiskupskému zámku, Podzámecké zahradě a Květné zahradě – historickým skvostům zapsaným na prestižní seznam UNESCO.

Začněme charakteristikou města, o kterém se říká, že jsou to Hanácké Atény: Kroměříž nabízí duchovní sílu, je od nepaměti spojena s bohatou historií, tradicemi, důstojností a mocí olomouckých biskupů a arcibiskupů. Ti zde vybudovali svou letní rezidenci. Je to místo klidné, bez hektického spěchu, čas zde plyne zvolna, jako před zhruba 350 lety, kdy město vstalo z popela třicetileté války a získalo svou podobu propojující architekturu, přírodu, umění, technickou vyspělost a lidský um. Ale současně to není město líné a ospalé, dokáže dynamicky zrychlit a poskytnout zážitky, na které se nezapomíná. Můžete se sem vypravit s jízdním kolem, s in-line bruslemi nebo tenisovou raketou, ale i s dětmi či přáteli.  

Umění ve všech podobách vás obklopí od okamžiku, kdy do Kroměříže vkročíte. Arcibiskupský zámek střeží umělecké sbírky nedozírné ceny čítající přes 130 tisíc položek. Jednotlivé prostory zámku dýchají dobou a událostmi, které se zde odehrávaly. Vzpomeňme například rok 1848, kdy zde probíhal ústavodárný říšský sněm rakousko-uherské monarchie.

Obrazová výzdoba zámeckých sálů a zámecká obrazárna, jistě druhá nejcennější v ČR, vám dopřeje setkání se světově uznávanými mistry. Tizian Vecellio, Lucas Cranach st., Paolo Veronese, Jan I. Brueghel, Luca Giordano, Anthonis van Dyck – to jsou jen některá jména umělců, jejichž díla vás naplní obdivem. Vzácná historická knihovna ukrývá a zpřístupňuje na 90 tisíc svazků všech žánrů. Největším klenotem je sakramentář z druhé poloviny 9. století, ale jsou zde také díla filosofická, vědecká či libri prohibiti – knihy zakázané. V archivu hudebních partitur nescházejí díla J. Haydna, W. A. Mozarta, Ludwiga van Beethovena a dalších hudebních velikánů. Kroměříž hudbou vždy žila a žije stále, hudební festivaly různých žánrů jsou trvalou součástí života města, hudba se ozývá z oken zdejší konzervatoře nesoucí jméno P. J. Vejvanovského. Je to škola proslulá, studoval zde například jazzový kapelník Gustav Brom.

Jedinečnost Kroměříže spočívá mimo jiné v jejích parcích, sadech, zahradách. S květinami a zelení se setkáte na každém kroku. Zahradní umění je v Kroměříži dovedeno takřka k dokonalosti. Spojuje rovinu uměleckou, filozofickou a technickou. Zatímco Podzámecká zahrada reprezentuje bohatý krajinářský park, Květná zahrada si zachovala svou původní formální barokní podobu. Na tyto tradice navazuje výstavní areál Floria.

Kroměříž je rodným městem věhlasného malíře Maxe Švabinského. Památník, který představuje jeho život a dílo, je stálou expozicí v Muzeu Kroměřížska na Velkém náměstí. V areálu bývalého františkánského kláštera, kde Švabinský prožil své dětství, jsou k vidění originální mozaikové lunety původně určené k výzdobě Národního divadla. Znáte nerozlučnou filmovou dvojici Macha a Šebestovou z 5. B s jejich utrženým sluchátkem? Jejich příběh přišel na svět díky scénáristovi Jiřímu Macourkovi, který se v Kroměříži roku 1926 narodil. A dalším známým rodákem je Karel Kryl, vzpomínku na něj naleznete v expozici nedaleko městské radnice.

Kroměříž mají v oblibě filmaři. Slavný režisér Miloš Forman si vybral Arcibiskupský zámek pro svůj Oskary ověnčený snímek Amadeus. Natáčely se zde příběhy krásné Angeliky i osudy císařovny Marie Terezie, či příběh lásky Ludwiga van Beethovena a řada dalších snímků. Kroměříž je prostě město filmové a po stopách slavných filmů se můžete vydat s tištěným průvodcem, který dostanete v turistickém informačním centru.

Myslíte, že historická města jsou určena jen dospělým a děti se zde nudí? V Kroměříži tomu je jinak. Líbila se vám filmová pohádka Peklo s princeznou? Pokud ano, vydejte se do míst, kde se natáčela. Právě v Kroměříži totiž najdete tu hodnou pohádkovou zemi krále Leopolda. Přesvědčte se na vlastní oči, že filmaři město zachytili bez příkras takové, jaké skutečně je – pohádkové. V Podzámecké zahradě, kterou znáte z této pohádky, také čeká ZOO koutek, na který s láskou vzpomíná už několik generací návštěvníků. Pobavíte se pohledem na rozverné opičky a drobné ptactvo, v zámecké oboře si můžete prohlédnout daňky, vodní ptáky apod. Pro děti jsou velkým zážitkem setkání s volně pobíhajícími veverkami a pestrobarevnými pávy. A zkuste třeba i projížďku Podzámeckou zahradou na elektrickém vláčku.

Děti také milují Květnou zahradu, hlavně kvůli přírodnímu bludišti, nejrůznějším tajuplným zákoutím, Jahodovým kopečkům, Králičímu kopečku, jezírkům s lekníny a barevnými rybami, ale také kolonádě, v níž se zvuk přenáší z jedné strany na druhou.

Nespočet dětských koutků najdete také přímo ve městě, například na Hanáckém náměstí či v Bezručově parku. Legraci zažijete v zrcadlovém bludišti. Dobrodružné a zvídavé povahy se mohou vydat hledat Poklad biskupa Bruna, který město založil. Na konci pátrání čeká odměna – můžete si vlastnoručně vyrazit opravdovou minci. Návod ke hře, a nejen ten, získáte v Turistickém informačním centru na Velkém náměstí.

Kroměříž je vlídná také k milovníkům dobrého jídla a pití. Moravská gastronomie se nabízí v řadě restaurací, ve městě fungují hned tři minipivovary, vyrábí se zde proslulé sýry. Zdejší Arcibiskupské vinné sklepy z roku 1266 patří k nejstarším v zemi a pamatují dobu, kdy se v okolí Kroměříže dařilo vinné révě. Že tomu tak opravdu bylo, dokazuje historický znak Kroměříže, v němž jsou zobrazeny dva vinařské nože. Legendární jsou i místní cukrárny a kavárny.

Dodejme, že Kroměříž je snadno dostupným městem. Leží na dálnici D1, směřují sem vlaky i linky autobusové dopravy. Z Kroměříže do Hodonína vede vodní cesta Baťův kanál a podél ní je vybudována cyklostezka lákající k výletům do širšího okolí. Totéž platí o turistických trasách pro pěší, které směřují do nedalekého pohoří Chřiby. A pokud se rozhodnete strávit zde několik dnů, čekají na vás útulné hotely a penziony – s výběrem poradí již zmiňované turistické informační centrum.