04.02.2022

Východní Morava, turistická destinace Zlínského kraje, s velkou radostí a pýchou oznamuje, že expozice Živá voda v Modré na Uherskohradišťsku přivítala v pátek 4. února ve 13.45 svého miliontého návštěvníka. Stalo se tak v okamžiku, kdy má tento nápaditý a odvážný projekt obce Modrá v sousedství slavnějšího Velehradu za sebou 9 let a 116 dnů provozu.

„Živá voda je milionový projekt nejen kvůli milionu návštěvníků,“ říká Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a pokračuje: „Živá voda je milionová, protože přináší radost i poučení všem v průběhu celého roku. Jen si vezměte, kdy rekord padl. Na začátku února, za pošmourného, ne zrovna ukázkového či příjemného dne. Východní Morava naštěstí oplývá více takovými projekty, proto se k nám vyplatí přijet kdykoliv!“

Zuzana Vojtová doplňuje, že dalším celoročním a stále ještě poměrně mladým projektem je Kovozoo ve Starém Městě, nebo například krásný a rozsáhlý Betlém v Horním Lidči. Jak říká, Zlínský kraj nemá štěstí jen na jedinečný mix krás přírody, památek, bohatých a rozmanitých tradic, ale též na invenční inspirující osobnosti. Starosta Modré Miroslav Kovářík mezi ně rozhodně patří. Aktivně se podílel na vybudování Archeoskanzenu věnovanému Velké Moravě a projekt Živá voda prakticky vymyslel. Právě jemu a kolektivu jeho spolupracovníků dnes patří velká gratulace. Zajímavostí je i to, že Miroslav Kovářík starostuje dvaatřicátý rok. To je samo o sobě unikátem evropského, možná světového formátu.

Sama turistická atrakce Živá voda se charakterizuje takto: „V naší expozici se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Ve venkovním areálu procházíte bohatou výsadbou zeleně. Najdete zde typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami.

Unikátní expozice Živá voda je tvořena několika částmi. Přední vodní plochy slouží jako expoziční jezero s jeho přirozeným fungováním a vztahy, včetně drobných vodních organizmů. Jeho hloubka je 6,5 metru a celkový objem 850 metrů krychlových. Žijí tam druhy ryb typické pro řeku Moravu i jiné toky či vody Východní Moravy, a to jak současné, tak historicky původní. Je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm napájeném podzemním pramenem. Vodní rostliny tam vysazené fungují jako přírodní a přirozená kořenová čistička.

Jedinečným prvkem Živé vody je podvodní tunel. Ocitnete se v něm v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 3 metry. Na levé straně je možné vidět ryby jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana je vyhrazena velkým rybám. Neznámějším obyvatelem je kapr. Dravce zastupují štiky, candáti nebo sumci. Chloubou expozice jsou jeseteři, tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým je zvláštností vyza velká – největší sladkovodní ryba světa. V Živé vodě chovají několik vyz, největší má délku přes 2 metry a váží téměř 100 kg.

Zcela specifickým je místní chov tzv. praturů – divokých předchůdců krav. Na Moravu se díky projektu Živá voda vrátili po mnoha a mnoha staletích. Byť byli kdysi rozšířeni po celé Evropě, v části Asie i Afriky, v našich zemích byli vyhubeni ve 13. století.  Pratury si můžete prohlédnout z relaxační stezky.

 

Tipy z Východní Moravy najdete na www.vychodni-morava.cz.

Kontakt: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.,J. A. Bati 5520, 761 90 Zlín, www.vychodni-morava.cz, www.ccrvm.cz