10.11.2021

Cestovní ruch zažívá po nelehkém období ovlivněném kovidovou pandemií vzkříšení. Podle údajů vydaných Českým statistickým úřadem se návštěvnost již druhé čtvrtletí v řadě zvyšuje. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 dosáhl objem návštěvnosti na celostátní úrovni v letních měsících 90 %. Ve 3. čtvrtletí letošního roku se ve Zlínském kraji v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 334,2 tisíce hostů, z toho 26,3 tisíce ze zahraničí. Meziročně se jednalo o nárůst 12,9 %, což je po Praze nejvyšší růst v rámci České republiky.

„Je potěšující, že nám domácí návštěvníci zachovávají přízeň. Velké poděkování patří také provozovatelům hromadných ubytovacích zařízení a dalších služeb, kteří se i v této nelehké době dokázali příkladně postarat o své hosty. Svými kvalitními produkty reprezentují nejen sebe, ale turistickou nabídku celého území Východní Moravy,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za oblast cestovního ruchu. 

Na Východní Moravu lákají především horské resorty, které jsou v krásné přírodě s turistickými cíli, kde si lze zábavu, odpočinek, ale i třeba sport užívat venku v otevřeném prostředí. Mnoho lidí také vyhledává lázeňská města, především Luhačovice a okolí, kde využívají i nejrůznější ozdravné a wellness pobyty. Mezi nejnavštěvovanější cíle patřila ZOO Zlín a zámek Lešná. Branami zahrady prošlo již 600 000 osob, zájem lidí přetrvává i v podzimním období. „Pokud by zoo nebyla na začátku roku více než tři měsíce uzavřena,
s velkou pravděpodobností by podle vedení ZOO Zlín rok 2021 zaznamenal rekordní návštěvnost,“ doplnila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová.

ZOO Zlín, archiv ZOO Zlín

ZOO Zlín, archiv ZOO Zlín

Hojně navštěvované je také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jen za září tam přišlo téměř 33 tisíc lidí. „Ve srovnání s loňským rokem jsme také v měsíci září zaznamenali nárůst o více než 6,5 tisíce návštěvníků kteří si přišli užít krásné podzimní dny do Valašského muzea v přírodě,“ sdělil Jindřich Ondruš, ředitel muzea. Mimořádnou návštěvnost měla také některá turistická informační centra Například informační centrum Zvonice Soláň na Valašsku během letních prázdnin a září navštívilo téměř 52 tisíc osob. 

Lidé častěji vyhledávali třeba i netradiční areál Kovozoo ve Starém Městě nebo se vydali po Baťově kanálu, kde od května až do září evidují okolo 75 tisíc návštěvníků. Podle provozovatelů se hlavní pohyb na této vodní cestě odehrál nejen o letních prázdninách, ale také v měsíci září, kdy byl zájem o skupinové plavby.  Ale o návštěvníky nemají nouzi ani v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde jsou unikátní expozice věnované fenoménu firmy Baťa nebo cestovatelům Miroslavu Zikmundovi a Jiřímu Hanzelkovi. Někteří lidé se vydávali i za poutní turistikou, kdy objevovali krásu Svatého Hostýna, Velehradu nebo Modré, kde Archeoskanzen i expozice Živá voda nabízejí mimořádný zážitek. 

V daném období ve Zlínském kraji vzrostl také počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních, a to na 1 milion nocí. Z toho domácí hosté zajistili 986,4 tisíce přenocování a zahraniční hosté 58,1 tisíce přenocování. Meziročně se celkový počet přenocování zvýšil o 9,3 %. U rezidentů se jednalo o nárůst 9,4 %, u nerezidentů o 7,9 %.

 

 

Kontakt: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., J. A. Bati 5520, 761 90 Zlín, www.vychodni-morava.cz, www.ccrvm.cz, kontakt pro novináře: Mgr. Michaela Mitáčková, 777 618 979