31.07.2024

Tisková zpráva sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) ZLÍN, BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM, 31. 7. 2024 Téměř 30 poutníků, kdy nejmladšímu bylo teprve 9 měsíců, a naopak nejstaršímu úctyhodných 78 let, se vydalo předposlední červencový týden z Kácova na řece Sázavě do Bystřice nad Pernštejnem. Po značené Cyrilometodějské stezce ušli asi 140 kilometrů. Absolvovali tak druhou etapu tříletého putování z Levého Hradce ve středních Čechách na moravský Velehrad, kam se chystají dojít v roce 2025.

„Každý rok pořádáme ve spolupráci s poutnickými osobnostmi putování po některé z vybraných cyrilometodějských tras. Jen v Česku čítají tyto trasy téměř 930 km a všechny se sbíhají na Velehradě. Letos přišla řada na představení velmi atraktivní trasy z Posázaví přes Vysočinu, kde se nachází řada zajímavých památek jako středověký hrad v Ledči nad Sázavou, zámek v Přibyslavi, Santiniho kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou nebo starobylý kostel sv. Michaela archanděla ve Vítochově. Na podzim zase zveme na dálkové putování z polské Visly přes Radhošť na Velehrad,“ řekl Lubomír Traub, předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a náměstek hejtmana Zlínského kraje.

Poutníky vedl zkušený průvodce Tomáš Jindřich: „Putování jsem pojal kvůli délce trasy jako víceleté. Z hlediska krajiny i památek je to trasa nádherná, ale chápu ji i jako trasu národní. Letos nám přálo počasí a dostalo se nám i mnoho hezkých přijetí ve městech, kterými jsme procházeli. V Kácově nás paní starostka pozvala na prohlídku rekonstruovaného zámku, ve Světlé nad Sázavou jsme si zas prohlédli místní podzemí. V Havlíčkově Brodě jsme zavítali do středověké Štáflovy chalupy a pan starosta nás pozval na prohlídku galerie. Ve Zruči nad Sázavou jsme dostali od města místní med a knihu o památce UNESCO – kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Celou cestu s námi, stejně jako vloni, absolvovala také nevidomá poutnice Hanka.“

Oficiální vyznačení trasy se symbolem Cyrilometodějské stezky – postavami věrozvěstů – proběhlo ve spolupráci s Klubem českých turistů v letech 2020–2021. Jednotlivé trasy jsou podrobně popsány na webu www.cyril-methodius.cz, kde jsou také rozděleny do doporučených jednodenních etap.

 

 

Časové rozmezí: 22. 7. – 28. 7. 2024

 

Účastníci: 27 poutníků, nejmladší 9 měsíců, nejstarší 78 let.

 

 

Kontakty: 

 

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o. 

 

Martina Janochová, martina.janochova@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674 

 

www.cyril-methodius.cz FB @cyril.methodius.route @cyrilometodějskástezka

 

Tomáš Jindřich, tomas.jindrich@ultreia.cz, tel. +420 731 646 029 www.ultreia.cz