03.06.2022

Po úspěšném 62. ročníku Zlín Film Festivalu ukončeném na Den dětí 1. 6. čekají Východní Moravu ještě v měsíci červnu další velké akce. Jsou to zejména tradiční hudební festival pro celou rodinu Holešovská regata, hlavní část oslav 700. výročí Zlína, ale například také Dolňácké slavnosti s Jízdou králů v Hluku.

„Myslím, že letošnímu červnu na Východní Moravě se jen tak něco nevyrovná,“ hodnotí široké možnosti kulturní turistiky Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. „Zejména oslavy krajského města jednorázově vytvoří obrovský festival se značným návštěvnickým potenciálem. Vzhledem k tomu, že další podobné výročí nás čeká za sto let, měli bychom toho všichni využít,“ dodává.

Holešovská regata, která se koná v krásném prostředí holešovského zámku, zažije 17. – 18. června svůj jubilejní desátý ročník. Vedle tradičního, zábavného souboje plavidel na velkém umělém jezeře v zámeckém parku bude hlavní hvězdou hudební části Vojtěch Dyk a B-SIDE BAND.

Návštěvníci, obyvatelé krajského města i turisté, budou mít o posledním červnovém víkendu, 24. – 26. června možnost vybrat si z bohatého programu oslav 700 let konaného pod názvem Zlín žije na čtyřech místech. Vedle velkolepé open akce na největším zlínském prostranství, skutečně velkoryse rozlehlém náměstí Práce, jsou dalšími lokalitami nedávno úspěšně rekonstruovaný a oblíbený park Komenského, prostranství před vilou T. Bati a zámek s okolním parkem. Všechna místa hlavní oslavy jubilea Zlín žije jsou zaměřena tematicky a multižánrově. Vedle široké gastro nabídky, pohybově-divadelních prvků a například vizuálních produkcí zde spatříte výkvět soudobé zlínské hudby a řadou atraktivních hostů odjinud.

Pod názvem Velký Zlín budou na open scéně na náměstí Práce Zlínu k jeho výročí vedle jiných gratulovat například Ondřej Havelka a jeho Melody Boys nebo Tata Boys s frontmanem Milanem Cajsem. Naprosto jedinečnou bude světová premiéra symfonického díla – melodramu zlínského rodáka, mezinárodně úspěšného skladatele Tomáše Illeho. Téměř hodinová skladba má název Dějiny Velkého Zlína ve zvucích a hudbě. Více na www.zlin700.kulturazlin.cz/home/zlin-zije/

Také další lokality Východní Moravě ožívají festivalovým děním. Za všechny věnujme folk – blues – beat festival Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí konaný 22. – 25. 6. 2022. Poslední červnový den, 30. 6. 2022 rovněž začínají bohaté XXIV Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční Jízdou králů v Hluku.

Více o akcích konaných v červnu 2022, ale i dalších měsících se dozvíte na www.vychodni-morava.cz/akce/