29.04.2024

Tisková zpráva sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) ZLÍN, 29. 4. 2024 Putování z Kopčan do Mikulčic po stopách Velké Moravy s průvodci otevřelo 28. dubna turistickou sezónu na Cyrilometodějské stezce. Přilákalo kolem 40 účastníků z Česka a Slovenska. Prohlédli si jak památky připomínající raný středověk – unikátní kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech a Slovanské hradiště v Mikulčicích, tak památky z barokní doby – císařský a královský Hřebčín a Kačenárnu v Kopčanech.

„Jen v Česku čítají dálkové cyrilometodějské trasy asi 930 km a sbíhají se na Velehradě. Na Slovensku je to dalších 570 km. Letošní turistickou a poutní sezonu jsme zahájili v česko-slovenském příhraničí na cyrilometodějské trase vedoucí z Kopčan do Mikulčic. Některé památky na trase připomínají slavné období Velké Moravy. Upozorňujeme tak na naše společné kulturní kořeny a dědictví,“ řekl předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.

Trasa vedoucí rovinatou lužní krajinou v blízkosti řeky Moravy spojuje hned několik unikátních památek. Začíná u zrekonstruovaného Hřebčína z 18. století, kde je k vidění například bývalá kaple nebo reprezentační místnosti. Pokračuje ke kostelu sv. Markéty Antiochijské, která je jedinou dochovanou stavbou ve střední Evropě, jež pamatuje časy Velké Moravy. V její blízkosti se nachází zrekonstruovaná Kačenárna s muzeem a informačním centrem, dřívější zemědělská usedlost. Na českou stranu se dostaneme přes říční státní hranici novodobou Lávkou Velké Moravy, která byla zprovozněna v r. 2019. Putování přes Přírodní park Mikulčický luh lze zakončit prohlídkou Slovanského hradiště v Mikulčicích, které je  předmětem systematických archeologických výzkumů od 50. let 20. stol.

„Naším záměrem je šíření povědomí o Cyrilometodějské stezce, proto letos organizujeme putování pro veřejnost s průvodci na několika trasách. Věříme, že se jimi budou další lidé inspirovat a začnou se vydávat za poznáním i relaxací. Trasy vedou převážně malebnou krajinou kolem pozoruhodných památek naší kulturní historie. Sdílet své zážitky mohou v naší veřejné facebookové skupině Cyrilometodějská stezka,“ uvedla Zuzana Vojtová, ředitelka pořádajícího sdružení.

 

Akce se konala ve spolupráci s těmito partnery: Záhorské múzeum Skalica – expozícia Múzeum Kopčany, obec Kopčany, Trnavský samosprávny kraj, Slovanské hradiště v Mikulčicích, Jihomoravský kraj, Region Slovácko, Zlínský kraj.

Putování po Cyrilometodějské stezce z Kopčan do Mikulčic | Cyril and Methodius Route - Cultural Route of the Council of Europe (cyril-methodius.cz)

 

Mapa trasy

 

Zpracovala:

Ing. Martina Janochová, martina.janochova@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674 

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín, ČR

info@cyril-methodius.eu  www.cyril-methodius.cz FB @cyril.methodius.route