31.05.2024

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy a norská destinační společnost Trondelag Reiseliv úspěšně zahájily projekt mezinárodní spolupráce zaměřený na rozvoj tematických kulturních stezek. Tento projekt, který se uskutečnil ve dnech 28. - 30. května 2024, měl za cíl výměnu zkušeností a dobrých praxí mezi odborníky v oblasti propagace a destinačního managementu, rozvoj lidských zdrojů a společných aktivit se zahraničním partnerem.

Program návštěvy

Norská delegace absolvovala třídenní program, během kterého navštívila klíčová místa Cyrilometodějské stezky. První den zamířili do jádrového území stezky, kde navštívili Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě, Archeoskanzen v Modré a Poutní areál Velehrad. Druhý den pokračovali pěším putováním z Pusteven přes Radhošť do Rožnova pod Radhoštěm, kde navštívili informační centrum Brána Pusteven, obnovený Libušín a kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Třetí den byl věnován diskusím o fungování, propagaci a možných formách spolupráce obou mezinárodních partnerských sítí.

Účastníci studijní cesty

Studijní cesty se zúčastnili zástupci několika významných organizací. Z Norska přijeli odborníci z Trøndelag Reiseliv, The Association for the Route of St. Olav Ways a města Trondheim. Za Českou republiku se zúčastnili zástupci Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje a Moravskoslezského kraje. Tato různorodá skupina odborníků přispěla k bohaté výměně zkušeností a nápadů.

Cíle setkání

Hlavním cílem setkání bylo definovat konkrétní oblasti společného zájmu, jako je poutní turistika, kulturní turistika, potravinová turistika a turistika místních produktů. Společnost Trondelag Reiseliv, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti propagace a public relations Svatoolavské cesty v Norsku, včetně místních produktů a řemesel, se podělila o své know-how a osvědčené postupy.

Významné body spolupráce

  1. Výměna zkušeností a dobrých praxí: Norský partner představil své metody a strategie, které využívá při propagaci Svatoolavské cesty. Tyto metody zahrnují certifikaci turistických služeb, zapojení místních producentů a řemeslníků do turistického produktu a efektivní marketingové kampaně.
  2. Rozvoj lidských zdrojů: Studijní cesta norských odborníků do České republiky umožnila výměnu znalostí a zkušeností mezi odborníky z obou zemí. Tento krok je klíčový pro rozvoj lidských zdrojů a posílení kapacit v oblasti destinačního managementu.
  3. Společné aktivity: Byly identifikovány konkrétní oblasti společného zájmu, které budou dále rozvíjeny. Patří sem poutní turistika, kulturní turistika, potravinová turistika a turistika místních produktů.

Praxe ze Svatoolavské stezky

Během čtvrtečního jednání byly zdůrazněny praxe ze Svatoolavské stezky, které budou důležité pro rozvoj kulturních stezek ve Zlínském kraji. Norský partner zdůraznil význam spolupráce s místními komunitami, obcemi a soukromými subjekty od samého počátku projektu. Tato spolupráce je klíčová pro úspěšnou realizaci a udržitelnost turistického produktu.

Budoucí kroky

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy plánuje implementovat podobné strategie a metody, které byly úspěšně využity na Svatoolavské stezce, pro rozvoj Cyrilometodějské stezky. Cílem je zapojit poskytovatele služeb do turistického produktu a vytvořit atraktivní a udržitelný turistický produkt, který přiláká návštěvníky z celého světa.

Závěr

Návštěva norských odborníků byla významným krokem k prohloubení spolupráce mezi Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy a Trøndelag Reiseliv. Společné aktivity a výměna zkušeností přispějí k rozvoji kulturních stezek a posílení turistického ruchu v obou regionech.

„Tato studijní cesta se uskutečnila v rámci projektu: Mezinárodní spolupráce při rozvoji tematických kulturních stezek financovaného z Fondů EHP a Norska 2014-2021,  Bilaterální spolupráce.“