18.09.2020

VÝCHODNÍ MORAVA – Závěr září přinese volné pondělí v podobě Dne české státnosti, který je státním svátkem. Nabídka možností, jak trávit volný čas na Východní Moravě je pestrá a bohatá.

Pokud budete v pondělí 21. září ve Zlíně, rezervujte si místo se na venkovní zahrádce Baru 1931 u Obchodního domu Zlín. Bude zde probíhat beseda s hercem a spisovatelem Josefem Kubáníkem. Ten po bestselleru Poslední deník Květy Fialové, vydává další knihu. Povídání nejen o ní, ale i o předchozím úspěšném titulu, o životě, práci i dalších plánech začíná v 17 hodin, vstup je zdarma, rezervace míst doporučená.

Do Holešova míří Radůza. Tato všestranná zpěvačka, šansoniérka, písničkářka, harmonikářka a hudební skladatelka vystoupí v úterý 22. září od 19 hodin v New Drive Clubu na Zámku Holešov. www.vychodni-morava.cz/akce/139127

Čeští egyptologové patří mezi světově uznávané kapacity. V úterý 22. září v 18 hodin jste zváni na přednášku prof. Ladislav Bareše z Českého egyptologického ústavu Praha na téma Abúsír - sláva a úpadek staroegyptského pohřebiště. Přednášku organizuje Nadace Tomáše Bati ve Vile Tomáše Bati ve Zlíně. www.vychodni-morava.cz/akce/140384

Ladislav Špaček je bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla, ale také autor publikací o etiketě. Se svým pořadem „O etiketě vesele i vážně“ přijíždí 23. září do Zlína. Od 19 hodin se v divadle Malá scéna můžete nejen pobavit a poučit, ale můžete si také zakoupit knihy s osobním podpisem Ladislava Špačka.  www.vychodni-morava.cz/akce/140367

Do kouzelného Světa kostiček můžete vstoupit v Zámku Zlín od 20. září do 18. října 2020. Výstava bude otevřena každý den od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. Je to akce pro všechny, kteří mají rádi stavebnice. Kromě poutavých exponátů vyrobených z kostičkových stavebnic, bude k dispozici také dětská herna.

Se životem a dílem významného novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, který byl mj. osobním přítelem Karla Čapka a je jednou z postav zrodu československé demokracie, se můžete seznámit ve čtvrtek 24. září od 17 hodin v Knihovně Kroměřížska. Přednášejícím bude Martin Groman, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky. Vstup je bezplatný.

Na tradiční Podzimní putování s broučky se můžete vydat do Rožnova pod Radhoštěm v pátek 25. září. V 19 hodin zamíří Dětský lampionový průvod do areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde je připraven také další program. V době akce je vstup do areálu bezplatný.

Šlapání hroznů dívčí nohou, foto Dvůr pod Starýma Horama

Šlapání hroznů dívčí nohou, foto Dvůr pod Starýma Horama

Návratem ke starým vinařským tradicím je Šlapání hroznů dívčí nohou, které proběhne ve Dvoře pod Starýma Horama v Boršicích (u Buchlovic) v sobotu 26. září. Bohatý celodenní program plný folkloru začíná v 10 hodin, kromě pohybu dívčích nohou v kádích s vinnými hrozny se můžete těšit na vinařskou olympiádu s koštem vín, šermíře či odpolední vystoupení Jiřího Pavlici s Hradišťanem. V programu je pamatováno i na děti. www.vychodni-morava.cz/akce/138644

Závěrečný koncert 31. mezinárodního festivalu současného umění s duchovním zaměřením FESTIVAL FORFEST CZECH REPUBLIC 2020 se uskuteční v neděli 27. září ve 20 hodin v chrámu sv. Mořice v Kroměříži. Vystoupí Brněnský filharmonický sbor – Beseda brněnská s varhaníkem a sbormistrem Petrem Kolařem.

V neděli 27. září od 9 do 17 hodin proběhnou v areálu Živá voda v Modré (u Velehradu) Rybářovy žně. Nahlédnete do podvodního světa z unikátního skleněného tunelu umístěného pod hladinou rybníka. Seznámíte se s přírodními biotopy, se světem bylinek. K tomu budou k dispozici speciality z jihočeského kapra a dalších sladkovodních ryb, které připraví jihočeský šéfkuchař Michal Zelenka z Mladé Vožice.

První podzimní víkend 25. – 27. září bude ve znamení zahrádkářských výstav.  Ve Věžkách u Kroměříže to bude výstava Zahrada Věžky Podzim, která je zaměřena na život na vesnici v souladu s přírodou a chce inspirovat všechny milovníky zahrádkaření, pěstování, řemesel, chovu zvířat a přírody. Výstava v zámeckém parku ve Věžkách bude otevřena od 9 do 16 hodin. V Kroměříži pak proběhne ve stejných dnech výstava Floria podzim, která kromě prodeje okrasných cibulovin, ovocných stromů, bonsají a chryzantém nabídne výstavu bonsají a suiseki (umění kamene), výstavu kaktusů, sukulentů a masožravých rostlin, ale i kulturní program v podobě vystoupení hudebních kapel. Na výstavišti Floria Kroměříž bude otevřeno také od 9 do 16 hodin.

Po stopách knížete Václava se můžete vydat v sobotu 26. září v Napajedlích. Od 9 do 17 hodin budou v rámci Dnů evropského dědictví zpřístupněny památky ve městě, od 13 do 19 hodin je připraven program, jehož součástí je plavba lodí, dobová hudba, řemeslné dílny i historický kolotoč.

Milovníci tradiční gastronomie by neměli vynechat Slovácký festival chutí a vůní. Ten ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti proběhne v sobotu 26. září. Od 10 hodin můžete ochutnat tradiční slováckou kuchyni a podpořit lokální výrobce.

Ve Valašském Meziříčí proběhne třetí ročník Valašského výtvarného salonu, který prezentuje tvorbu profesionálních i laických výtvarníků z Valašského Meziříčí a blízkého okolí. Výstava začíná 23. září a potrvá do neděle 22. listopadu 2020. Vernisáž proběhne 23.9. od 18 hodin v Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů.  

Ve čtvrtek 24. září v 19.00 hod bude ve Velkém sále Kongresového centra Zlín slavnostně zahájen 18. ročník mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae 2020. V průběhu večera zazní majestátní díla Johannese Brahmse a Ludwiga van Beethovena. Filharmonii Bohuslava Martinů bude řídit šéfdirigent Tomáš Brauner.

Zajímavou výstavu nazvanou Poslové z vesmíru připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Od 25. září do 13. června 2031 bude v 1. podlaží budovy 14 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně k vidění pozoruhodná sbírka meteoritů a tektitů a dalších „poslů“ vesmíru. Například unikátní řezy meteoritu z Canyon Diablo v Arizoně budou vystaveny snad vůbec poprvé! Připomenut bude jedinečný příběh sazovického meteoritu z roku 1934 – ten bude také k vidění. Vesmírný původ mají i vltavíny - „zelená sklíčka" z jižních Čech. Vystavené vltavíny ohromí svou velikostí, tvarem i barvou. Vystaveny budou také umělecké kamenořezby či originální ukázky šperků. Výstava potrvá do 13. 6. 2021. www.14-15.cz

Milovníci historických vozidel si nenechají ujít Svatováclavskou vyjížďku, kterou v pondělí 28. září od 10 do 12:30 hod pořádá Muzeum regionu Valaško u zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Kromě přehlídky a slavnostní jízdy nablýskaných historických vozidel se můžete těšit na hudební doprovod i občerstvení.

Svatováclavský koncert k oslavě Dne české státnosti zazní v pondělí 28. září od 19 hodin v gotickém kostele sv. Mořice v Kroměříži. V koncertu, který je unikátním spojením žesťových nástrojů a varhan, vystoupí Moravia Brass Band a Ludmila Macková Dvořáková.  Vstupenky zakoupíte na místě od 18.00. www.vychodni-morava.cz/akce/140191

Turistické centrum Velehrad na Salašské ulici voní perníkem. Až do konce roku 2020 je zde instalována zajímavá výstava „Velehradský perník“, která je jednak ukázkou perníkářského umění, ale současně také tvůrčí dílnou zdobení perníků pro každého. Uvidíte, jak se perník zdobí, můžete i ochutnat a také nazdobit svůj vlastní perník s perníkářkou, která vás provede celou expozicí této pozoruhodné tradice. Perníková dílna je otevřena souběžně s pracovní dobou Turistického centra Velehrad. www.velehrad.cz

Na Zámku Holešov je ve dvou výstavních sálech instalována výstava „Tomáš Baťa očima studentů“. Studentské práce studentů Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem ukazují díla inspirovaná odkazem Tomáše Bati, ale také historický nábytek a designové výroby ze dřeva. Výstava bude přístupná do 30. října 2020 denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Baťovskému odkazu je věnována výstava „Nejde – neexistuje“, která je k vidění do konce října 2020 v kavárně Továrna ve 13. budově průmyslového areálu ve Zlíně. Jedno z oblíbených baťovských hesel, které v sobě nese odhodlání a touhu dokázat nemožné, je prezentováno v pracích známých zlínských fotografů zobrazujících nepředstavitelné dobové vize, které dokázal baťovský Zlín zhmotnit.

S ohledem na aktuální opatření ve vztahu k epidemii koronaviru může u akcí docházet ke změnám, doporučujeme informovat se předem u organizátorů.

Ilustrační snímky jsou z archivu CCRVM.

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz