10.03.2020

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy pracuje na propagaci Zlínského kraje vůči návštěvníkům z tuzemska a zahraničí, ale také inspiruje obyvatele Zlínského kraje k návštěvě zajímavých míst a k aktivnímu trávení volného času. K tomu, věřme dobře, poslouží naše tipy na výlety. Tento výlet směřujeme na Hornolidečsko do podhůří Vizovických vrchů.

Šafrán bělokvětý je přísně chráněná rostlina, která se vyskytuje na katastrech osmi obcí v České republice. Jednou z nich je obec Lačnov ležící na Hornolidečsku. Jak se sem šafrány, které zde nejsou původním druhem, dostaly, je předmětem různých úvah. Pravděpodobné je to, že se šafrán vysemenil ze sena, které s sebou přivezli francouzští vojáci během napoleonských tažení.

Šafrán bělokvětý v Lačnově vykvétá hned v několika lokalitách, ta neznámější leží nedaleko centra obce, pár desítek metrů za areálem místní školy. Motoristy potěší, že zde zpravidla najdou místo k parkování.

Pro úspěšnost výpravy za zážitkem spojeným s koberci fialově kvetoucích rostlin jsou důležité dvě věci – správné načasování a doplnění prohlídky šafránů turistickým výšlapem.

Načasování je relativně snadné. Na webových stránkách www.lacnov.eu jsou uváděny aktuální informace o tom, zda šafrány již kvetou. Lokalitu s kvetoucími šafrány najdete také snadno, obcí k ní vedou směrové šipky.

Doplnit výlet do Lačnova atraktivní turistickou trasou také není složité. Přímo se nabízí výšlap k zajímavým Lačnovským skalám. Vede k nim žlutě značená turistická stezka, na kterou narazíte na severním (horním) konci Lačnova. Skály jsou roztroušeny ve třech skupinách, z nich největší jsou Horní skály. Jsou zajímavé množstvím dutin a členitostí povrchu. Z centra Lačnova je to ke skalám necelých 6 km.

 

Foto: Archiv CCRVM/Z. Urbanovský

 

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz