08.04.2020

Velké Karlovice jsou pro turisty bohatým zdrojem inspirace pro zajímavé výlety. Je to valašská obec známá jednak rozlohou svého katastru – nakonec – jsou to VELKÉ Karlovice, ale hlavně svou přívětivostí pro turisty a rozmanitostí zajímavých míst.

Jedním z inspirativních míst je tajemné Karlovské jezero.

Než se k němu vydáte (což lze izolovaně i v současné době), měli byste vědět, že se jedná o místo, které u řady lidí vyvolává rozličné emoce. Někdo cítí zvláštní napětí, někdo pociťuje euforii, dokonce mnozí tvrdí, že se jim zde zbláznila střelka kompasu. Není divu, že jsou s jezerem spojeny legendy a pohádkové příběhy.

A jak už je v naších krajích zvykem, část z nich vypráví o čertech, kteří jezero kdysi dávno postavili jako zdroj vody pro svůj mlýn na hřebeni Radhoště. Svědčí o tom velké balvany jakoby rozházené v okolí Jezera. Asi na působení čertů v tomto kraji bude kousek pravdy, nejvyšší bod Zlínského kraje, 1206 metrů nad mořem, se totiž jmenuje Čertův mlýn.

Mystika a nepopiratelné kouzlo Jezera do Velkých Karlovic přivedly i známého spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Ten došel k daleko závažnějšímu zjištění, a sice k tomu, že Jezero obývali draci. Alespoň to uvádí ve své pohádce o Karlovském jezeru, která je součásti sbírky Národních pohádek.

 

Jako výchozí místo zvolme železniční stanici Velké Karlovice – zastávka. Je zde rozcestník turistických tras, vydáme se po žlutě značené trase směřující na Soláň.  Úvodní část trasy vede po nové cyklostezce stoupající zvolna k Soláni, po dvou kilometrech stezka u autobusové zastávky odbočí do údolí Jezerného. Odtud vás čekají k Jezeru další dva kilometry chůze.

Cesta je zpevněná, terén nenáročný, což ocení např. rodiny s kočárky. Tam a zpět ujdete 8 km.

Podobné tipy na výlety na Východní Moravu jsou uvedeny zde. Připravuje je obecně prospěšná společnosti Centrála cestovního ruchu Východní Moravy.