09.02.2021

VÝCHODNÍ MORAVA – Současná doba, kdy kolem nás obchází přízrak covidové epidemie, dopadá nejen na náš běžný život, ale také ovlivňuje tradiční akce i oblíbené turistické cíle.

Letošní 34. ročník Festivalu masopustních tradic, který je ve Strání na Uherskohradišťsku každoročně svátkem příznivců folkloru a lidových zvyků, našel řešení v tzv. Fašanku z obýváku.

Co si pod tím máme představit, vysvětluje Barbora Macková z Mikroregionu Bílé Karpaty: „Současná situace nám nedovolí sejít se a veselit se na našich tradičních programech, proto proběhne tento ročník pouze on-line. Bude tedy velmi netradiční. Uvelebíte se v obýváku, nalijete si štamprlku slivovice, nakrojíte slaninu, nasmažíte koblihy a boží milosti. Hned poté si zapnete www.strani.cz, nebo facebook „Strání živě“ a pak už se jen necháte námi bavit.“

Fašank Strání, foto Martin Štecher

Fašank Strání, foto Martin Štecher

Program on-line fašanku je rozdělen do tří dnů, stejně jako ten opravdový.

V pátek 12. února se od 17:30 se uskuteční fašankový pátek „Strání, milé Strání“. V živých vstupech se můžete těšit na prezidenta festivalu, starostu obce, ale i na tetinky Kaču a Bětu, které se jistě postarají o nezapomenutelný fašankový zážitek. Fašanková sobota 13. února je od 17 hodin věnovaná programu „Fašanku, fašanku už je ťa na mále“. V živých vstupech se můžete těšit na prezidenta festivalu PhDr. Pavla Popelku a jeho odborné komentáře k video-dokumentům z let 1991 a 2001. Uvidíte i desetiminutový sestřih ročníků festivalu a záznam minulého ročníku FAŠANK 2020 ve Strání! Neděle 14. února je věnována od 15 hodin „Karnevalu z obýváku“. Bude to živé vysílání pro děti s beruškou Baruškou a broukem Mílou s pohádkovým překvapením.

Na produkci a živých vstupech se podílejí SMEDOMA a Muzeum Jana Amose Komenského Uherský Brod. Programy jsou vysílána živě na facebookové stránkce „Strání živě“ i z odkazu na webu obce Strání.  Fašank z obýváku je připravován pod záštitou ve spoluprací obce Strání a SPOKOS, z.s.

Ilustrační foto je od organizátorů fašanku, autor Martin Štecher

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, tiskový mluvčí CCRVM, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz

Barbora Macková, Informační centrum Strání-Květná, T: 572 695 240, 602 601 696; mic@strani.cz