29.05.2020

VÝCHODNÍ MORAVA. Od poloviny března jsme skoro na tři měsíce přerušili informační servis týkající se nabídky akcí a turistických atraktivit. Díky opatřením proti šíření nemoci Covid19 nebylo totiž co nabízet, kromě tipů na zdravotní vycházky a výlety. Aktuálně se postupně vrací život do hradů, zámků, muzeí, rozbíhají se první akce pro veřejnost. Jsou otevřeny památky spravované Národním památkovým ústavem či expozice muzeí v regionu.

Klapka D. Havlové pro Zlín Film Festival 2018

Klapka D. Havlové pro Zlín Film Festival 2018

Od 26. května je otevřen například hrad Malenovice ve Zlíně. Návštěvníkům nabízí standardní prohlídkovou trasu, která zahrnuje i návštěvu hradní věže, k tomu jsou pak otevřeny také stálé expozice na hradě i na hradní hájence - Řemesla starých Malenovic, Zvířata na Zemi a člověk, Dřevo proutí sláma. Ty jsou pro letošní sezónu doplněny několika novinkami.

Milovníky letecké historie potěší znovuotevření Leteckého muzea v Kunovicích. Mezi exponáty lze obdivovat mj. „Naganský expres“ s nímž se vraceli úspěšní reprezentanti z olympiády v roce 1998.

V provozu je také oblíbený areál Skanzen v Modré u Velehradu zahrnující atraktivní Archeoskanzen z doby Velké Moravy, expozici Živá voda či exotické terárium.  Mimo jiné můžete obdivovat nový přírůstek ve stádečku praturů.

Zajímavá výstava nazvaná „Poznávej se je až do 6. září 2020 k vidění na Zámku Holešov. Ten ji připravil společně s libereckým zábavně naučným science centrem iQPARK. Moderní výstava interaktivní a zábavnou formou představí, jak fungují lidské smysly a jak nás mnohdy klamou. Kombinuje v sobě hru, zábavu i poučuje, zahrnuje pět desítek exponátů, které jsou přímo určené k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení. V duchu Komenského hesla „škola hrou“, vtahuje do světa přírodních věd, aktivuje hravost a tvořivost. Návštěvníci zapojí co největší množství smyslů a vyzkoušejí si například Braillovo písmo, 3D otisk těla, změří sílu stisku ruky nebo si posedí na hřebících jako fakíři. Dotýkat se exponátů proto bude nikoliv zakázáno, ale přímo přikázáno, dezinfekce zajištěna.

Kdo se chce naladit na budoucí cestu do exotiky, může se inspirovat na výstavě fotografií Milana Cahy, nazvané Tváře Indonésie. Výstava je instalována v arkádách Zámku Holešov a je bezplatně přístupná do 12. července 2020 a sice vždy od úterka do neděle od 9 do 17 hodin, s pauzou od 12 do 13 hod.

Sobota a neděle 6. a 7. června bude ve znamení Víkendu otevřených zahrad. Zapojení do této celostátní akce částečně ovlivní epidemiologická opatření, ale vypravit se můžete např. do Podzámecké či Květné zahrady v Kroměříži, ale také do Klášterní zahrady ve Velehradu. V Květné zahradě bude po oba dny od 9 do 17 hodin připraven program pro děti i odborně komentované prohlídky za cenu běžného vstupného.

Klášterní barokní zahrada v poutním areálu Velehrad nabízí 6. a 7. června komentované prohlídky, do kterých je zahrnuta návštěva Sala terreny (Zimního sálu) s mimořádně kvalitní freskovou výzdobou. Můžete se také podívat, jak v zahradě roste lípa, kterou zde v roce 1990 zasadil papež sv. Jan Pavel II. Komentované prohlídky po oba dny proběhnou od 14:00 hod pro limitovaný počet účastníků, proto je potřebné mít rezervaci. Prohlídku zahrady lze doplnit o zajímavé podzemí velehradské baziliky. www.velehradinfo.cz  , tel.: 571 110 538.

Turistické centrum Velehrad nabízí od 29. května do 10. července 2020 zajímavou výstavu obrazů nazvanou Škola vidění, 20 let. Výstava obrazů je věnována zakladateli školy Radoslavu Kutrovi, který letos v lednu zemřel.

Zlín Film Festival byl letos přeložen na začátek září, ale v původním termínu proběhne alespoň připomínka letošního 60. ročníku festivalu. V obchodním centru Zlaté Jablko ve Zlíně bude 29. května zahájena tzv. Klapka tour. Budou zde vystaveny umělecky ztvárněné filmové klapky, letos to bude 132 originálních děl českých výtvarníků. Ve Zlíně budou vystaveny do 16. června, pak bude výstava putovat do dalších měst v ČR. Vlastní filmový festival je připravován na konec léta od 4. do 10. září 2020.

Do výstavních prostor Zámku Zlín se vydejte na zajímavou výstavu „Giganti doby ledové“. V plné velikosti a kráse se denně od 9 do 18:30 hod představí 18 vyhynulých tvorů z doby ledové z různých koutů světa, nově i 4 kostry, které byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Výstava nabízí jedinečnou možnost podívat se na zvířata zblízka, uvědomit si jejich ohromující velikost a seznámit se nejen s jejich pravou podobou, ale i způsobem života. Jsou připraveny komentované prohlídky a exponáty lze i vyfotografovat. Výstava trvá do 21. června.

Informace o těchto a dalších akcích, tipy na výlety a inspiraci pro cestování hledejte na www.vychodni-morava.cz

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900, E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, marketing a PR, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz