Centrála cestovního ruchu Východní Moravy uspořádala ve středu 9. 11. 2022 v Galerii Desítka v Obchodním domě ve Zlíně konferenci Udržitelné a společensky odpovědné turistické regiony, která byla závěrečným eventem projektu realizovaného v rámci přeshraniční spolupráce s Trenčín regionem. Konference se zúčastnilo více než 60 odborníků, manažerů a studentů z oblasti cestovního ruchu, ale také několik starostů obcí z regionu, jejichž příklady z praxe jsou skvělým příkladem udržitelnosti cestovního ruchu. Konferenci moderoval přední český odborník na cestovní ruch Jaromír Polášek.
„Všechny podobné akce vedoucí ke zkvalitnění řízení cestovního ruchu vítám a jsem rád, že
o tomto tématu mluvíme a diskutujeme je s odborníky. V České republice stále nepřikládáme cestovnímu ruchu takový význam, jaký si zaslouží. Přitom je pro veřejné rozpočty tak důležitý
a významně se podílí na hrubém domácím produktu. Bohužel dodnes není ani ukotven zákonem o cestovním ruchu, na nějž se roky čeká,“ uvedl při zahájení konference Lubomír Traub, náměstek hejtmana Zlínského kraje.
Součástí konference byla prezentace výsledků šetření projektu, který se zaměřil na přístupy rezidentů k cestovnímu ruchu ve dvou, turisticky různě rozvinutých regionech Východní Moravy: v Bílých Karpatech a Vsetínských Beskydech – Javorníkách. Vedle ředitelky Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzany Vojtové a jednoho ze zpracovatelů Romana Kalabuse, kteří tyto výstupy představovali odbornému publiku, přinesla konference celou řadu dalších zajímavých
a hlavně inspirativních příspěvků od odborníků v oblasti udržitelného cestovního ruchu, a to nejen na celostátní, ale i mezinárodní úrovni.
K nejzajímavějším příspěvkům patřila přednáška starosty obce Trojanovice Jiřího Novotného. Mluvil nejen o tom, jak se v Trojanovicích žije a co se tam děje, ale hlavně ukázal, jak důležité je mít vizi a představil Projekt CÉRKA, který si klade za cíl revitalizaci bývalého území Dolu Frenštát. Podle Jiřího Novotného je při plánování i realizaci projektů nutná odvaha, vůle, komplexní přístup a zejména kvalitní komunikace se všemi zúčastněnými stranami.
Zahraniční projekt představila Zuzana Burdová ze slovenské nadace AEVIS, která mluvila na téma přírodního turismu a zpřístupnění východoslovenské oblasti Národního parku Poloniny. Zachovala se tam panenská příroda a neporušená krajina, v níž volně žijí vedle dalších ohrožených zvířat medvědi, vlci a dokonce zubři. Z vystoupení Z. Burdové vyplynulo, že i zdánlivě neřešitelné problémy, včetně vztahů rezidentů k cestovnímu ruchu, mají řešení, pokud se nad nimi zamyslíme komplexně a z dlouhodobého hlediska.
Inspirativní byla pro účastníky také přednáška legendy v budování udržitelných cílů cestovního ruchu – starosty obce Modrá Miroslava Kováříka. Ten představil minulé i budoucí projekty obce, jež se stala známou vybudováním areálu Archeoskanzenu Modrá, expozice Živá voda nebo stezky praturů. M. Kovářík představil i další projekty, jež jsou ve vývoji. Jak starosta Modré uvedl, všechny realizované projekty prospěly obci i krajině, kterou obohatily a oživily. Modrá se tak pro turisty stala atraktivním cílem, který nabízí stále více možností trávení volného času, a proto se sem návštěvníci rádi a opakovaně vracejí. Na tomto příkladu je dobře vidět, jak důležitá je i práce a komunikace s místními obyvateli, kteří chápou význam cestovního ruchu pro obec a nevnímají turisty jako problém.
Hmatatelným výsledkem projektu je Manuál udržitelných a společensky odpovědných turistických regionů. Všichni účastníci konference i předešlých workshopů, konaných na území proběhlého šetření, manuál obdrželi a mohou jej používat za účelem zkvalitnění cestovního ruchu v duchu udržitelnosti.
Tímto projektem a konferencí Centrála cestovního ruchu Východní Moravy rozhodně téma udržitelnosti v cestovním ruchu neopouští, ale bude se mu do budoucna dále věnovat.
Více o projektu na https://www.ccrvm.cz/doc/udrzitelny-cestovni-ruch-vychodni-morava-a-trencin-region